Misja i wizja

Misja i wizja Liceum im. Batalionu "Zośka"

Misja szkoły

1. Zapewnienie uczniom warunków do rozwoju intelektualnego, emocjonalnego, duchowego i fizycznego.
  2. Wyposażenie uczniów szkoły w wiedzę i umiejętności pozwalające na podejmowanie studiów na wybranych przez nich kierunkach dalszej drogi życiowej.
  3. Wykształcenie u młodzieży poczucia odpowiedzialności,  patriotyzmu i poszanowania dla polskiego dziedzictwa.
  4. Wyrabianie wrażliwości społecznej i emocjonalnej.
  5. Uczenie szacunku i tolerancji dla innych wyznań i narodowości
  6. Rozwijanie u uczniów umiejętności pozwalających na samodoskonalenie i rozwój własny
  7. Rozwijanie u młodzieży świadomości własnych możliwości we współczesnym świecie w duchu tolerancji i poszanowania innych kultur
  8. Rozwijanie u młodzieży samodzielności, przedsiębiorczości i  odpowiedzialności.

Wizja szkoły

Fundamentem dla całej działalności wychowawczej jest dążenie do wszechstronnego rozwoju ucznia. Ważne jest,  aby uczniowie budowali koncepcję swojego życia i uczyli się realizacji przyjętych celów w oparciu o rzetelną pracę i uczciwość. Budzenie w uczniach szacunku dla wspólnego dobra jako podstawy życia społecznego i patriotyzmu są wartościami o podstawowym znaczeniu.

Wyłączne prawo do decydowania o wychowaniu młodego człowieka ( zgodnie z Konstytucją RP ) ma dom rodzinny.
Nauczyciele w zakresie wychowania  mają funkcję wspomagającą i uzupełniającą w stosunku do rodziców.

W swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych mają obowiązek kierowania się dobrem uczniów, troską o ich zdrowie, postawę moralną i obywatelska z poszanowaniem godności osobistej. Wychowanie jest nieodłączną częścią wszystkich działań szkoły.
Współczesna szkoła ma obowiązek kształtowania postaw ucznia w sferze emocjonalnej, społecznej, estetycznej i moralnej.

Szkoła chroni ucznia przed złem, równocześnie wskazuje jak należy postępować, aby zapewnić ochronę przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją. Aby łatwiej było osiągnąć powyższy cel zainstalowano w szkole monitoring wizyjny. A zapisy monitoringu wizyjnego, w porozumieniu z Radą Pedagogiczną, Radą Szkoły i Samorządem Uczniowskim, wykorzystywane są zgodnie z zasadami etyki i przepisami dotyczącymi ochrony danych wrażliwych. Uczeń naszej szkoły ma prawo uczęszczać na lekcje religii ( przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i wyznania innych osób).