Urszula „Ula" Katarzyńska (z domu Kurkowska) urodziła się 27 czerwca 1925 roku w Kielcach jako córka Antoniego i Joanny z domu Kułagowskiej. We wrześniu 1939 roku w harcerskim mundurku broniła wraz z druhnami 14 Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej bombardowanej Warszawy. W czasie Powstania Warszawskiego walczyła w szeregach Zgrupowania „Radosław” – pułk „Broda 53” – kompanii motorowej „Żuk”, a następnie harcerskiego batalionu AK „Zośka”. Po powstańczych walkach opuściła miasto wraz z ludnością cywilną.
W roku 2012 została wyróżniona Medalem „Pro Patria” oraz odznaką „Zasłużony dla Warszawy”.
„Powstanie Warszawskie to finał wychowania Polski podziemnej, to wielki egzamin krwi i życia. Wierzyliśmy, że jest to walka o wolność i przyszłość” – mówiła, a gdy sami wielokrotnie słuchaliśmy jej historii, gdy przychodziła do nas na spotkania z młodzieżą, każdy skupiał swój wzrok wyłącznie na niej. Ta kobieta swoimi opowieściami potrafiła zabrać nas w tamtą rzeczywistość, poruszała nasze serca oraz dusze, a przede wszystkim dodawała sił do naszej walki w codziennej nauce. Wraz z jej śmiercią także my, jako liceum, którego patronem jest Batalion „Zośka”, pogrążyliśmy się w żałobie i ubolewamy nad jej śmiercią, jednakże wierzymy, że trafiła do znacznie lepszego miejsca, a jej słowa oraz postawa na zawsze zostaną zespolone z duszą i murami naszej szkoły.
Czasami po latach spływają do Nas bardzo ciekawe wieści o losach naszych absolwentów. Dzieki Pani Profesor Agnieszce Trześniowskiej-Proboli, mogliśmy otrzymać informacje o ciekawej biznesowej drodze naszej absolwentki, Ewy Adams (dawniej Ewy Lipiety), która zdawała maturę w naszym liceum w 2005 roku. W lutym 2017 r. Ewa Adams i jej mąż przeprowadzili się do Nowej Zelandii. To była dla niej prawdziwa życiowa rewolucja. Dziś świat Polki to Wellington, gdzie rozkręca piekarniany biznes Little Bread Loaf. Nowozelandczycy są zachwyceni jej pieczywem.
Zresztą poczytajcie sami :D
https://mambiznes.pl/wlasny-biznes/polka-nowej-zelandii-otworzyla-wlasna-piekarnie-nowozelandczycy-sa-zaskoczeni-smakiem-polskiego-chleba-91137
https://www.mojegotowanie.pl/artykul/polski-chleb-w-nowej-zelandii-ewa-i-jej-wyjatkowa-piekarnia
Zrobiło nam się na sercu bardzo zielono, oj zielono i wiosennie. Bardzo miło Nam poinformować, że Sylwia Batóg, uczennica klasy 2i zajęła I miejsce w konkursie wokalnym w ramach XIII Mazowieckiego Przeglądu Piosenki Agnieszki Osieckiej, w którym reprezentowała naszą szkołę. Gratulujemy i jesteśmy dodatkowo szczęśliwi, gdyż Sylwia jako uczennica klasy o profilu bilogiczno- chemicznym jest doskonałym przykładem, że artyści są wszędzie i łamią wszystkie granice. Trzymamy kciuki za kolejne występy i życzymy sukcesów!!!
Nasza młodzież nie przestaje Nas zaskakiwać. Tym razem podopieczni Pani Joasi Ochnio przygotowywali rebusy sportowe. Dużo smiechu, dobrych pomysłów, kreatywnej zabawy. Gratulujemy i kilka próbek prezentujemy poniżej.
Miło Nam przekazać informację, że zespół o radosnej nazwie CIAPAKI z klasy 2e zdobył 7 miejsce na blisko 500 zespołów na Mazowszu w I etapie XIX edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej.
W ciągu niespełna dwóch miesięcy inwestowania na realnym rynku na Giełdzie Papierów Wartościowych zespół wypracował prawie 15 % zysku...czyli w przybliżeniu tyle co każdy z Nas mógł by zarobić na lokacie bankowej w ciągu....6 lat.
Gratulujemy i wszystkie zespoły zachęcamy do wzięcia udziału w II etapie, który wystartował 1 marca. Każdy zespół musi do końca tygodnia złożyć przynajmniej jedno zlecenie. Tym razem przedmiotem obrotu są kontrakty terminowe. Można je kupować gdy liczymy na wzrosty lub sprzedawać, gdy oczekujemy spadków. Duże szanse na emocje, świetna nauka, szansa na 6-tki no i możliwy finał i wygrana kasa...realna. No cóż, kto nie ryzykuje ten traci! Życzymy powodzenia i wchodźcie na sigg.gpw.pl - w końcu do odważnych świat należy!!!
Znamy już zwycięzcę Pierwszego Konkursu Talentów „Zośka” organizowanego przez samorząd uczniowski.
Serdeczne gratulacje dla Aleksandry Soboty z klasy 2f, która podzieliła się z nami swoim niebywałym głosem.
Dziękujemy jury w składzie profesorowie J. Grzywacza, P. Kur, D. Szoka oraz przedstawicielek SU Emilii Panek i Natalii Dobrowolskiej.
Gratulujemy wygranej i życzymy dalszego rozwijania swoich pasji - Samorząd Uczniowski.
W dniu 10 lutego 2021 roku na wieczną wartę odeszła
Urszula Katarzyńska ps. Ula
Strzelec, łączniczka
Brygady Dywersyjnej „Broda 53”
Szlak bojowy: Wola - Stare Miasto- Czerniaków
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 8 marca 2021 r.
godz. 11.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego
godz. 13.00 na Cmentarzu Bródnowskim
Urodziła się w Kielcach w roku 1925 jako Urszula Kurkowska. W wrześniu 1939 była uczennicą trzeciej klasy gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Warszawie. Należała do 14 Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej. W roku 1939 służyła w Obronie Przeciwlotniczej. Maturę zdała na tajnych kompletach w roku 1943 i wówczas też rozpoczęła studia na farmacji w ramach Uniwersytetu Poznańskiego, oficjalnie ucząc się w szkole gospodarczej, a później ogrodniczej.
W lipcu 1944 roku, jeszcze przed powstaniem, jako dziewiętnastoletnia wówczas łączniczka została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi z mieczami.
W czasie powstania przeszła szlak z Woli na Stare Miasto, kanałami na ulicę Warecką i stamtąd na Czerniaków, skąd znowu kanałami na Mokotów. Ze stolicy wyszła w kolumnie ludności wyprowadzanej przez Okęcie, gdzie dzięki księdzu Zielenieckiemu opuściła kolumnę i mogła dotrzeć do rodziny w Kielcach.
Pani Urszula Katarzyńska ps. „Ula” była związana z żołnierzami Batalionu „Zośka” poprzez harcerstwo (jej drużynową była Hanka Zawadzka – siostra Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka”), szlak bojowy, Ryszarda Białousa „Jerzego”, który po śmierci Jana Kajusa Andrzejewskiego ps. „Jan”, 31 sierpnia 1944 r. przejął dowództwo nad Brygadą Dywersji „Broda 53” w Zgrupowaniu „Radosław”. Po powrocie do Warszawy po wojnie związała się ze Środowiskiem Żołnierzy Batalionu „Zośka”.
Źródła:
https://relacjebiograficzne.pl/demo/video/87-urszula-katarzynska
https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/urszula-katarzynska,469.html
Zapraszamy do obejrzenia występów wydarzenia "Śpiewanie na ekranie" :)
Kochani dziś tłusty czwartek i swietna okazja do przeczytania naprawdę nie cienkich ale tłustych artykułów. Zapraszamy do lektury najnowszego, jeszcze świeżutkiego jak pączek "Świata wg Zośki". Zaparzcie sobie dobrą herbatę lub kawę, przegryźcie pączka i oddajcie się czytelniczej rozkoszy :D poniżej najnowszy numer Naszej szkolnej gazetki:
Kochani, mamy kolejny sukces i tym razem na poziomie organizacyjnym. Otrzymaliśmy właśnie dotację programu Erasmus+, na realizację projektu Dziedzictwo i taniec, dzięki której już od października rozpoczniemy wspólnie z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie współprace z Portugalią. Będzie to świetna okazja do wymiany kulturowej, bliższego poznania jedynych państw UE zaczynjących sie na literę P. Trzymamy kciuki za udaną współpracę :D
29.575,88 PLN !!! Taką kwotę uzbierał nasz sztab podczas 29 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W całej akcji wzięło udział 35 wolontariuszy, którzy aktywnie kwestowali, nie tylko w terenie, ale również w sieci, zakładając swoje e-skarbonki.
Wynik tegorocznego Finału WOŚP jest efektem ciężkiej pracy i ogromnego zaangażowania wielu osób, dlatego też chciałabym gorąco podziękować naszym wolontariuszom, którzy wykazali się niezwykłą wytrwałością i dużą odpowiedzialnością. Dziękuję także swoim Koleżankom i Kolegom, którzy na wiele sposobów wspierali działania naszego sztabu oraz wszystkim darczyńcom, którzy poprzez swoje datki wspierali nas, a tym samym znacząco przyczynili się do uzyskania rekordowego wyniku tegorocznej akcji. Po raz kolejny pokazaliśmy, że mamy wielkie serca i duuuużo empatii. Tak trzymać!
Magdalena Tatol
Szef Sztabu 29 Finału WOŚP
To miejsce tworzą super ludzie - 86 LO "Zośka".
Nasze szkolne intro ;-)
Zapraszamy do zapoznania się z załączonymi informacjami w plikach PDF.
Informacje na temat Festiwalu - ogloszenie_VI_Festiwal_-_styczen.pdf
regulamin_plastyczny_Zoska_2020_21.doc
Miło jest Nam poinformować, że w tym roku udało Nam się w ramach naszego sztabu WOŚP zebrać 29575,88 zł. Dziękujemy wszystkim za wsparcie. Sie Ma Kochani 🙂
Serdecznie zapraszamy na "Śpiewanie na ekranie" - wydarzenie online, podczas którego każdy będzie mógł zaprezentować swój talent wokalny!
Czekamy na Wasze zgłoszenia występ na żywo. Jeżeli macie problem z Internetem, możecie przesłać nam link do nagrania.
Wydarzenie odbędzie się 5 lutego 2021 r. Zaczynamy o 17.30! Czekamy na zgłoszenia!
Tutaj znajdziecie Formularz zgłoszeniowy i REGULAMIN_WYDARZENIA1.docx.
Podajemy poniżej numer konta szkoły do uiszczania opłat regulowanych przez Prezydenta M,St, Warszawy za wydawanie duplikatu świadectw i legitymacji:
Nr konta: 34 1030 1508 0000 0005 5043 7015. LXXXVI LO im. Batalionu "Zośka" 01-122 Warszawa ul. Garbińskiego 1 - duplikat legitymacji szkolnej- 9zł., duplikat świadectwa - 26zł.
Powyższą informację znajdą Państwo również - w górnym menu "Dla uczniów i rodziców", w zakładce - "Duplikaty świadectw i legitymacji"
Wszyscy odliczamy już dni do 29 Finału WOŚP, bo to już przecież ….. za tydzień! Nasi dzielni wolontariusze w blokach startowych czekają na odbiór swoich zestawów kwestarskich, które otrzymają w dniu Finału z samego rana. W tym roku, oprócz oczywiście puszek oraz identyfikatorów niezbędnych do przeprowadzenia kwesty, wolontariusze otrzymają także maseczki oraz płyn do dezynfekcji rąk. Jak widać Fundacja oraz sponsorzy zadbali również o bezpieczeństwo wolontariuszy podczas szalejącej pandemii. Nad prawidłowym i bezpiecznym przebiegiem całej akcji będzie również czuwać Komenda Rejonowa Policji na Woli. Teraz pozostaje tylko mieć nadzieję, że w tym szczególnym dniu pogoda dopisze, a zima nie da „popalić” naszym wolontariuszom. Na szczęście będą oni mogli skorzystać z darmowych gorących napojów, przekąsek, a czasem nawet gorącej zupy serwowanych przez niektóre punkty gastronomiczne za okazaniem identyfikatora WOŚP. Jak się wiec okazuje, bycie wolontariuszem to nie tylko obowiązki i ciężka praca, ale również przywileje, z których można skorzystać tylko ten jeden dzień w roku.
Magdalena Tatol
Szef Sztabu 29 Finału WOŚP
Dzisiaj w XL LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie odbył się online Festiwal Naukowy Explory w czasie którego było wiele ciekawych wydarzeń (warsztaty, wykłady i webinary) oraz konkurs Młodych Naukowców. Oprócz nagród jury przyznano nagrody publiczności. Według uczestników Festiwalu najlepszymi projektami okazały się projekty z naszej szkoły:
PROJEKT 15: Jak ograniczyć zużycie plastiku? Plastikowi mówimy: NIE! ➡️ autorstwa Weroniki Kremplewskiej i Kamili Bylińskiej z klasy 2I
oraz
PROJEKT 16: Czy naturalne wyciągi z roślin można wykorzystać jako repelenty przeciwko owadom? ➡️ autorstwa Gabrieli Kołodziejek i Piotra Bauera z klasy 2D
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych❗
Powyżej zamieszczamy wygrane projekty i zachęcamy do zapoznania się z nimi❗
Konto można założyć już dziś!
https://hopin.com/events/szkolny-festiwal-e-x-plory
Koordynatorem działań jest XL LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego a szkołami współorganizującymi:
XXIV LO im. C. K. Norwida
XXX LO im. Jana Śniadeckiego
LXXXVI LO im. Batalionu "Zośka"
Zespół Szkół Licealnych i Technicznych Nr 1 w Warszawie (Technikum Mechatroniczne nr 1)
W programie wydarzenia:
szkolny etap Konkursu Naukowego E(x)plory i prezentacja projektów uczniowskich
rozmowy z laureatami konkursu E(x)plory
webinary i warsztaty dla młodzieży
quiz z upominkami
Szkolny Festiwal E(x)plory jest organizowany we współpracy z Fundacją Zaawansowanych Technologii.
Zapraszamy!