Drodzy Ziemianie,
22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi, którego celem jest
zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym
promowanie zachowań proekologicznych. Hasło Dnia Ziemi w 2020 roku, a
jednocześnie motyw przewodni święta to "Działania na rzecz ochrony
klimatu", a w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z
zachodzącymi zmianami klimatycznymi.
Uczniów klas ponadpodstawowych zapraszamy na warsztaty on-line, które
będą dostępne na żywo na stronie www.dzienziemiwmk.pl. Za
pośrednictwem
specjalnego czatu każdy z uczniów będzie mógł zadać pytanie
ministrowi
Michałowi Kurtyce oraz zaproszonym ekspertom.
Jak wziąć udział w warsztatach?
22 kwietnia o godz. 11:40 kliknij w link www.dzienziemiwmk.pl Na tej
stronie znajdzie się też instrukcja, jak zalogować się do czatu, aby
móc
zadawać pytania.
Pomyślcie jutro o naszej planecie i starajcie się dbać o Matkę Ziemię
nie tylko od święta.
19 kwietnia 1943 roku wybuchło pierwsze w czasie okupacji powstanie w stolicy przeciwko niemieckiemu okupantowi. W tym roku przypada 77 rocznica tego bohaterskiego zrywu ludności żydowskich. Pamiętajmy o ich dramatycznej walce, która choć skończyła sie tragicznie była również inspiracją dla wybuchu powstania warszawskiego w 1944 roku.
Cześć i chwała walczącym!
Zachęcamy z tego miejsca do do opublikowania swojego zdjęcia z samodzielnie złożonym wg szablonu żonkilem i opatrzenia go hasztagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile.
Można również dodać nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku (do pobrania na stronie Muzeum Polin). Muzeum Historii Żydów Polskich przygotowało bogatą ofertę wirtualnych obchodów. To m.in.:
19 kwietnia - godz. 10.30 - wykład prof. Jacka Leociaka o doświadczeniach cywilnych podczas powstania w getcie warszawskim - godz. 15.30 - Spacer Beaty Chomątowskiej Tu było getto
20 kwietnia (oferta skierowana głównie do młodzieży) - oprowadzanie po wystawie Muzeum: 10:00-10:30 Żydzi w dwudziestoleciu międzywojennym 10:30-11:00 Getto warszawskie- 12:00-13:00 Pokaz filmu Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943 ze wstępem i komentarzem historyka, edukatora Muzeum POLIN Piotra Kowalika. 13:00 - 13:30 Ambasador Akcji Żonkile, Andrzej Seweryn przeczyta fragmenty książki Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall.
Gorąco zachęcamy do udziału w wirtualnych obchodach 77. Rocznicy wybuchu powstania. Niech połączy nas pamięć!
Informujemy, że zgodnie z decyzją Premiera oraz Ministra Edukacji Narodowej szkoły pozostaną zamknięte do 26 kwietnia. Do tego czasu nasza placówka tak jak przed świętami będzie pracować w systemie pracy zdalnej. Jeszcze raz życzymy spokojnych, zdrowych i pełnych dobrych myśli świąt.
Kochani, Wszyscy, Ci wielcy i Ci mali. Niech ten czas świąteczny da Wam wszystkim mnóstwo nadziei, siły, energii, zdrowia, roztroponości, radości i obecności w Waszych domach ciepła, wzajemnej miłości i szacunku do siebie nawzajem. Jesteśmy silni swoim człowieczeństwem i życzymy Wam by to człowieczeństwo, wzajemna solidarność, chęc pomagania innym uczyniły ten świat coraz lepszym dla wszystkich. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DLA WSZYSTKICH
Szanowni Państwo, W związku z nowymi obostrzeniami w kwestii bezpieczeństwa publicznego, Mazowiecka Policja przygotowała kolejny apel do rodziców i uczniów:
Na prośbę Mazowieckiej Policji przesyłamy w załączeniu komunikaty skierowane do wszystkich Państwa: rodziców, opiekunów i uczniów, związane z sytuacją epidemiologiczną:
Informujemy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej dnia 20.03.2020 roku od środy 25.03.2020 do 10 kwietnia we wszystkich polskich szkołach zostało wprowadzone zdalne nauczanie. Szczegóły znajdą Państwo w linku poniżej:
https://www.gov.pl/web/edukacja/ksztalcenie-na-odleglosc--nowe-regulacje-prawne
Szanowni Rodzice, Opiekunowie oraz Nasi Drodzy Uczniowie. Przedstawiamy pisma Mazowieckiego Kuratora Oświaty adresowany bezpośrednio do wszystkich Państwa:
pismo_MKO_do_rodzicow_i_opiekunow_12.03.2020.pdf
pismo_MKO_do_uczniow_12.03.2020.pdf
Szanowni Państwo, zamieszczamy pismo zastepcy Prezydenta Warszawy:
Pismo_R._Kaznowska_Zastepca_Prezydenta_m.st.Warszawy-1.pdf
Przedstawiamy pismo w sprawie zakończenia od dnia 16.03.2020 roku kwalifikacji wojskowych:
Zakonczenie_kwalifikacji_wojskowej-pismo_do_szkol.pdf
Szanowni Rodzice, przekazujemy Państwu list od Prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Zapraszamy do lektury i życzymy dużo zdrowia i wytrwałości w tym niełatwym dla nas wszystkich czasie
Poniżej treść listu Prezydenta Warszawy:
Zapraszamy do zapoznania sie z listem od burmistrzów w Warszawie. Dotyczy on zawieszenia zajęć w szkole w dniach 12-25 marca 2020 roku:
Ministerstwo Edukacji Narodowej zawiesza zajęcia we wszystkich placówkach oświatowych na obszarze całego kraju. W związku z tym od 12 do 25 marca 2020 r. w naszej Szkole nie będą odbywały się żadne zajęcia dydaktyczno – wychowawcze.
Więcej informacji na stronie: www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach
Pomoc dla Julka Wróbla - „ZŁOTÓWKA DLA JULKA”
Z satysfakcją informujemy, że udało się zebrać 1414,08 PLN . Na kwotę tą złożyły się pieniądze wpłacone podczas Wielkiego Kiermaszu Słodkości, przygotowanego przez klasę 1 I. W piątek 28.02.2020 r. mieliśmy okazję przekazać efekt naszej zbiórki mamie Julka , która odwiedziła nas w szkole. Przekazujemy w imieniu Julka podziękowania wszystkim , którzy włączyli się do akcji.
Życzymy Julkowi szybkiego powrotu do zdrowia!!
Szanowni Państwo,
na prośbę Biura Edukacji umieszczamy komunikat:
„Zgodnie z informacją Głównego Inspektora Sanitarnego z 24 lutego 2020 roku: ,,Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.”
W dniach 6-7 maraca 2020 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie sie XXIII edycja Targów Edukacyjnych, na których nasza szkoła wzorem lat ubiegłych przedstawi swoją ofertę edukacyjną dla uczniów 8 klas szkoły podstawowej. Zapraszamy i czekamy na wasze pytania.
Wielki sukses naszej uczennicy Natalii Dobrowolskiej z klasy 1F, która została laureatką i zdobyła I miejsce w XVI Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym. Serdecznie gratulujemy!!!
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w jubileuszowym V Warszawskim Konkursie Języka Rosyjskiego. Szczegółowe informacje znajdziecie poniżej:
ogloszenie_V_Festiwal_1_wersja.doc
Jakub Jasiński z klasy II d zakwalifikował się do drugiego etapu Olimpiady Wiedzy o Mózgu. Olimpiada obejmuje wiedzę z biologii, anatomii i chemii mózgu, biofizyki i relacji nauk humanistycznych, filozofii i sztuki z mózgiem oraz wiadomości i umiejętności objętych podstawą programową przedmiotów biologia, chemia i fizyka w liceum. Uczniowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Z wielką przykrością informujemy, że 26.01.2020 zmarł w wieku 94 lat przyjaciel naszej szkoły, powstaniec warszawski, Pan Janusz Maruszewski, pseudonim "Janusz". Żołnierz Armii Krajowej - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - 1. kompania "Maciek” - I pluton "Włodek” - ochotnik. Strzelec. Dwukrotnie ranny, m. in. 14.08.1944 r. : postrzał głowy, lewego przedramienia i lewej nogi, umieszczony w szpitalu polowym przy ul. Miodowej, pod obieką doktora "Broma" (Zygmunta Kujawskiego). Ze Starego Miasta ewakuowany do Śródmieścia, gdzie kontynuował leczenie w szpitalu polowym przy ul. Hożej 13. Jeniec Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice k. Opola). W trakcie transportu z Łambinowic do Szczecina udało mu się z kolegą zbiec. Do 1945 roku przebywał w obozie dla ludności cywilnej, następnie w Rostocku. Wyzwolenie zastało go w Güstrow (Meklemburgia-Pomorze Przednie). W czasie wczesnego PRL-u przebywał w więzieniu we Wronkach (w latach 1945-1950). Człowiek o wielkim sercu i wyobraźni, prawdziwy przedwojenny intelektualista. Cześć Jego Pamięci!