Veni, didici, vici

/Przybyłem, nauczyłem się, zwyciężyłem/

Parafraza słów rzymskiego wodza i dyktatora, Gajusza Juliusza Cezara, wydaje się znakomicie odpowiadać wizji szkoły, o historii i tradycjach której właśnie czytasz… Wielki zdobywca i znakomity polityk osiągnął sukces w życiu i zdobył te „szczyty”, które śmiertelnym wydawały się nie do zdobycia. Dokonał wielkich czynów, gdyż cytując znanego wieszcza, Adama Mickiewicza:

Tam sięgał, gdzie wzrok nie sięga, łamał, czego rozum nie złamie".

Już od ponad  25 lat nasze liceum funkcjonuje na warszawskim rynku edukacyjnym jako szkoła ponadgimnazjalna. Do roku szkolnego 1993/1994 w budynku przy ulicy Garbińskiego 1 mieściła się Szkoła Podstawowa nr 208 im. Powstańców Warszawy. Przekształcenie placówki oświatowej ze szkoły podstawowej na szkołę o charakterze ogólnokształcącym wynikało z potrzeb rynku młodej demokracji polskiej. W okresie ostatnich dwóch dekad odnieśliśmy wiele sukcesów dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Stworzyliśmy ciekawą ofertę edukacyjną skierowaną do młodzieży o wszechstronnych zainteresowaniach, którą regularnie modyfikujemy i dostosowujemy do wymagań rynku oraz możliwości        i potrzeb wychowanków.

Nasza praca jest efektywna. Absolwenci „Zośki” uzyskują pozytywne wyniki na egzaminie dojrzałości oraz kontynuują naukę na wybranych przez siebie uczelniach wyższych.

W trakcie nauki w naszej szkole zdobywają wiele różnorodnych doświadczeń uczestnicząc w licznych konkursach międzyszkolnych, miejskich, a także ogólnopolskich. Biorą udział w projektach międzynarodowych w Polsce i za granicą. A w szkole mają możliwość uczestniczenia w licznych innowacjach edukacyjnych, wśród których należy wyróżnić warsztaty teatralne oraz filmowe, które są tradycją, a nawet legendą „Zośki”. Dla niezainteresowanych tego typu działaniami proponujemy szereg innych atrakcji: warsztaty dziennikarskie i edukację klasyczną, podczas której młodzież zgłębia tajniki kultury antycznej oraz języków klasycznych (łacina i greka).

Realizowanie innowacji nie jest celem samym w sobie. Służy kształtowaniu określonych postaw i umiejętności wśród naszych wychowanków. Celem naszej szkoły jest przygotowanie młodzieży do świadomego i odważnego pełnienia określonych funkcji społecznych. Chcemy, aby nasz absolwent czynnie uczestniczył w życiu na skalę lokalną i globalną, aby interpretował i analizował wydarzenia, a przede wszystkim, aby sam podejmował decyzje i wpływał na losy świata. Oferta innowacyjna służy zatem podniesieniu jakości pracy szkoły i uzupełnia podstawę programową zatwierdzoną przez Ministra Edukacji Narodowej.